czwartek, 15 sierpnia 2013

Tutorial na kolczyki oponki (koralikowe kółka)

Tutorial na kolczyki oponki (koralikowe kółka)
Ostatnio bardzo duzo robiłam kolczyków oponek i postanowiłam zrobić przy okazji tutorial na nie. Jeśli ktoś zna ścieg peyote to nie powienien mieć żadnych problemów z kółeczkami. Mam nadzieję, że tutorial będzie zrozumiały :).

Do wykonania oponek będziemy potrzebować cienkiej igły,  mocnych nici (ja używam nici tytan firmy ariadna lub oneg) oraz koralików.
Na wykonanie jednej oponki (będę podawała tutaj rozmiary koralików toho bo nimi oponki robiłam) potrzebujemy:
 51 szt koralików w rozmiarze 15
102 szt koralików w rozmiarze 11
17 szt koralików w rozmiarze 8 lub toho magatama.
Jeśli mamy już to wszystko to przystępujemy do pracy.

Na nić nawlekamy 34 szt koralików rozmiar 15


Igłę z nicią przewlekamy przez koraliki tak by powstało kółeczko i tak aby zostało z 15 cm nici na końcu (poźniej będzie łatwiej zawiązać nici by oponka się nie posypała). Na początku nasza praca może być koślawa ale z czasem, jak będziemy dodawać koraliki to będzie się prostować.

Następnie jak to w ściegu peyote dodajemy co drugi koralik koralik w rozmiarze 15.

Dodajemy tylko jeden rząd aby powstało kółeczko tak jak na zdjęciu powyżej.

Następnym krokiem będzie dodawanie większych koralikó tj w rozmiarze 11. Dodajemy je w przerwach między koralikami w rozmiarze 15.

Dodajemy tak tylko jeden rząd aby powstało nam kółko takie jak widoczne na zdjęciu powyżej.

Następnie przechodzimy do środka kółka tak aby igła nam wyszła z koralika znajdującego się w środku (w rozmiarze 15 ) tak abyśmy mogli pomiędzy te koraliki dodawać kolejne koraliki.


Jak już będziemy w środku kółka to dodajemy koraliki w rozmiarze 11 pomiędzy te w rozmiarze 15. W tym momencie praca nam będzie się zawijać do środka, ale tak ma być.

Gdy dodamy do końca cały rząd z koralików 11 powinniśmy mieć kółeczko podobne do tego widocznego na zdjęciu powyżej. Musimy tutaj też pilnować aby końcówka nici nie wplątała nam się do środka naszej pracy, musi ona pozostać na zewnątrz.
Teraz dodajemy pomiędzy koraliki w rozmiarze 11 dwa kolejne rzędy koralików w tym samym rozmiarze.

Koraliki powinny ułożyć się tak jak na dwóch zdjęciach powyżej.

Przechodzimy na drugą stronę naszej oponki ( tam grze jest tylko jeden rząd koralików w rozmiarze 11) i dodajemy pomiędzy koraliki koraliki w rozmiarze 11 (dwa rzędy) tak aby obie strony były równe.

W tym momencie mamy już równą oponkę  ale niestety strony nie są jeszcze ze sobą połączone.


Aby połączyć ze soba obie strony dodajemy pomiędzy koraliki w rozmiarze 11 większe koraliki (rozmiar 8 lub magatama)

Powstaje nam kółko jak to widoczne na zdjęciu powyżej. Teraz łączymy ze soba obie strony tj przewlekamy igłę tak aby koraliki rozm 8 wsunęły się pomiędzy koraliki rozmiar 11 z tej strony gdzie ich nie ma.  Jak już nam obie strony się połączą to przewlekamy obie końcówki nici tak aby znalazły się jak najbiżej siebie i mocno je związujemy ze sobą. Jeśli mocno nici naciągniemy to syoełek sam schowa nam się między koralikami.
Ja zawsze jeszcze dla pewności supełek smaruję bezbarwnym lakierem do paznokci, wtedy jest pewniejsze, że się on nie rozplącze.

I w ten sposób mamy już pierwszą oponkę.
Ale niekoniecznie na tym naszą pracę musimy kończyć. Możemy pomiędzy te największe koraliki dodawać jeszcze inne koraliki, w dowolny sposóbuzyskując różny efekt. Przykładowe prace widoczne są na pierwszym zdjęciu w tym tutorialu i na moim blogu.

W razie jakichkolwiek niejasności proszę pisać. :) Wszelkie uwagi również mile widziane. 

10 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że się komuś przyda :-)

   Usuń
  2. Niechcący usunęłam kometarz za co przepraszam.

   Usuń
 2. Rewelacyjny tutorial!! Dzięki tobie wyszły mi super kolczyki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie robię sobie oponkę według Twojego tutka i jestem zachwycona.Dzięki za instrukcję :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Jestem początkującą amatorką koralików. Ten tutorial odkryłam dopiero teraz i postanowiłam od razu przystąpić do robótki. Niestety nie potrafię! Plecionka strasznie mi się "wichruje" tak jakby było za dużo jakichś koralików. Nie trzyma okręgu tylko się wygina robiąc raczej falę. Jestem załamana i nie wiem co robię źle. A Pani wskazówki są takie czytelne. Może Pani wie o co chodzi? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam to samo - ale zmieniłam nici (w pierwszych próbach używałam żyłki) i trochę sekwencję - zaczęłam 2x 15/0, potem 3x 11/0 "od góry" i dopiero wtedy zeszłam do środka by wykonać ponownie 3x 11/0 :)

   Usuń
  2. Ona na początku się wyginać będzie. Prostuje się w momencie jak dodaje się kolejne rzędy koralików. Nici dość mocno trzeba naciągać. No i właśnie na niciach je robię.

   Usuń